Jak przygotować się do rejsu w Chorwacji

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ NA REJS I JAK SIĘ ZAPAKOWAĆ ?

Wyjazd na rejs morski w Chorwacji różni się w sposób zasadniczy od innego wyjazdu na łono natury np. pod namiot, na wędrówkę, czy na rejs mazurski.

Odległości na morzu są bardzo duże, w stosunku do możliwości ich pokonywania przez jacht morski, a warunki atmosferyczne zmieniają się bardzo szybko. W związku z tym, trzeba być przygotowanym na przebywanie na otwartej przestrzeni, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych i zabezpieczyć się przed działaniem takich czynników jak:

 • wysoka i niska temperatura;
 • duże nasłonecznienie;
 • możliwe opady atmosferyczne;
 • silny wiatr i wysoka fala;
 • słona woda morska;
 • przebywanie w warunkach ograniczonych możliwości utrzymania higieny osobistej.

Sztormiak

Sztormiak jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego żeglarza morskiego. Jak sama nazwa wskazuje chroni nas podczas sztormów i silnych wiatrów, którym zazwyczaj towarzyszą niskie temperatury (zarówno rzeczywiste, jak i odczuwalne), wysoka fala (słona woda morska zalewa pokład i nas) oraz opady atmosferyczne.

Adriatyk należy do mórz ciepłych i stosunkowo spokojnych. Obszar Chorwacji od początku maja do końca października znajduje się pod wpływem działania wysokich temperatur oraz niewielkich ilości opadów atmosferycznych. Jednakże zdarzają się dni i noce, podczas których temperatura spada do 10-15 stopni (szczególnie okresy do I połowy czerwca i od II połowy września). Często też, na tym akwenie występują lokalne burze, podczas których intensywnie pada. Jeśli dojdzie do tego silny wiatr, temperatura jaką rzeczywiście odczujemy, może być znacznie niższa niż jest w rzeczywistości.

Podczas takich dni sztormiak, zapewni komfort przebywania na pokładzie jachtu, ochroni Cię przed przeziębieniem i sprawi, że żeglarstwo będzie dla Ciebie przyjemnością, a nie udręką. Należy pamiętać, że sztormiak jest pierwszą nieprzemakalną warstwą, która oddziela Twój organizm od działania niekorzystnych czynników atmosferycznych, w związku z tym, ważne jest, aby był po prostu dobry i spełniał określone warunki:

 • najlepiej, gdy jest dwuczęściowy, składa się z nieprzemakalnej żeglarskiej kurtki i nieprzemakalnych spodni na szelkach;
 • kurtka powinna być jaskrawego koloru (czerwona, żółta itp.), posiadać odblaski, kaptur, zapięcia pod szyją i na rękawach; dobrze jest, gdy wewnętrzna część kołnierza i kieszeni jest z polaru;
 • spodnie powinny być głębokie, na regulowanych szelkach z możliwością regulowania szerokości nogawek. Należy zwrócić szczególną uwagę na właściwości nieprzemakalne spodni, gdyż to od nich zależy komfort siedzenia na mokrym pokładzie;
 • idealny sztormiak jest uszyty z tzw. materiału oddychającego (goretex itp.), który chroni przed deszczem i wiatrem, jednocześnie odprowadzając pot na zewnątrz; jednakże ceny takich sztormiaków są bardzo wysokie.

Wybierając się pierwszy raz na rejs morski do Chorwacji, zadaj sobie pytanie, czy traktujesz morze jako jednorazową przygodę w swoim życiu, czy planujesz dalszy rozwój żeglarskiej pasji. Jeśli jest to tylko jednorazowy wypad, możesz wziąć ze sobą dobrą kurtkę i spodnie przeciwdeszczowe lub kupić sztormiak uszyty z materiału nieoddychającego, którego koszt oscyluje w okolicach 300 PLN. Jeśli jednak planujesz pływać po morzu regularnie (morze jest strasznie uzależniające), opłaca się zainwestować w dobry sztormiak z materiału oddychającego, który będzie służył Ci przez wiele lat.

W okresie od II połowy czerwca do I połowy września, gdy częstotliwość występowania opadów jest niska, a warunki na morzu, zazwyczaj dobre, można zrezygnować z brania pełnego sztormiaka, na rzecz dobrej kurtki przeciwdeszczowej.

Obuwie

Obuwie jakie zabierzesz na jacht, musi być przede wszystkim wygodne dla Ciebie, ale także odpowiednie dla jachtu na którym będziesz pływać. Absolutnie nie polecamy zabierania butów na obcasie, z twarda podeszwą i takich, które brudzą na czarno pokład.

Na Adriatyku przy dobrych warunkach pogodowych najlepiej sprawdzają się lekkie buty na miękkiej, nie brudzącej podeszwie lub sandały.

Aby być przygotowanym na przebywanie na pokładzie podczas ciężkich warunków (silny wiatr, duża fala, opady deszczu), należy mieć ze sobą kalosze na miękkiej podeszwie o drobnym protektorze, odpowiednio wysokie, na tyle, aby nogawki sztormiaka skutecznie zasłaniały ich cholewki.

W okresie od II połowy czerwca do II połowy września częstotliwość występowania opadów deszczu jest niska, a temperatura powietrza w Chorwacji i wody w Adriatyku jest na tyle wysoka, że kalosze można zamienić na sandały.

Bardzo praktyczne są także klapki, jednakże nie do chodzenia po pokładzie (zabronione) lecz pod prysznic w marinie.

Polecam także zabranie butów do chodzenia w wodzie (neoprenowych itp.), do ochrony stóp przed jeżowcami, które licznie występują na wybrzeżu Chorwacji.

Nakrycie głowy

Wybierając się na rejs morski trzeba być zabezpieczonym w dwojaki sposób: przed działaniem słońca i przed działaniem zimna. W związku z tym na słoneczne dni (a tych będzie w Chorwacji bardzo dużo) weź ze sobą czapkę z daszkiem, chustkę itp., aby chronić swoją głowę przed nadmiernym ciepłem.

Na chłodne dni i noce w morzu, przydaje się ciepła czapka, najlepiej taka, która możliwie szybko schnie.

Ubranie

W Chorwacji zazwyczaj panuje bardzo dobra pogoda. W okresie od maja do października temperatury w dzień przekraczają zdecydowanie 20 stopni, a w lipcu i sierpniu 30 stopni. W związku z tym, weź se sobą ubranie na ciepłą, słoneczną pogodę: krótkie spodenki, T-shirty itp.

Na chłodniejsze dni i noce najwygodniejsze na jacht są dresy, spodnie i bluzy polarowe, swetry, ciepłe koszule np. flanelowe itp. Pakując się na rejs w Chorwacji, zabierz jeden komplet ciepłego ubrania.

Dodatkowe rzeczy, które warto wziąć na rejs w Chorwacji

 • okulary przeciwsłoneczne – bardzo ważne wyposażenie, chroniące Twoje oczy podczas słonecznych dni, bowiem woda odbija znaczną część promieni UV; oczywiście zaopatrzone w sznureczek na szyję;
 • rękawiczki żeglarskie lub rowerowe;
 • krem do opalania z dużym filtrem UV.
 • latarka z kompletem zapasowych baterii, najlepiej czołowa. Dzięki niej masz dwie ręce wolne do pracy, a przy okazji oświetlenie;
 • ABC do nurkowania – podczas rejsu w Chorwacji, będziemy zatrzymywać się w zatokach z przejrzystą na co najmniej 10 m wodą; są to idealne miejsca do nurkowania z płetwami i rurką. Uwaga: w maju woda ma temperaturę około 17-19 stopni; najlepiej wtedy mieć ze sobą dodatkowo piankę.
 • lekarstwa na przeziębienie; apteczka jachtowa zawiera środki odkażające, opatrunkowe i przeciwbólowe;
 • dobrą książkę – na jachcie zawsze jest czas na czytanie dobrej książki;
 • płyty CD, MP3, Pen Drive z ulubioną muzyką lub instrument muzyczny;
 • Pen Drive do zgrania zdjęć z rejsu;
 • dobry humor i pogodę ducha.

Jak się zapakować?

Należy pamiętać, że na jachcie jest ograniczona ilość miejsca i do swojej dyspozycji najprawdopodobniej dostaniesz niewiele więcej niż jedną szafkę i jaskółkę. Oznacza to, że większość grubszych rzeczy będzie spoczywała w worku żeglarskim. Wszystkie ubrania powinny być zapakowane w woreczki foliowe, tak aby przypadkiem nie zamokły podczas rejsu. To samo należy zrobić z dokumentami, gdyż wilgoć jest dla nich bardzo zdradliwa. Wykluczone są plecaki ze stelażami, albo walizki, gdyż zajmują one bardzo dużo miejsca i nie daje się ich skompresować.

Dokumenty i waluty

Na rejs należy zabrać:

 • ważny paszport lub dowód osobisty;
 • kaucja – 50 Euro od osoby;
 • składka na wyżywienie – 70 – 100 Euro od osoby;
 • patent żeglarski (jeśli posiadany);
 • książeczka żeglarska (jeśli posiadana);

Waluta Chorwacka:

Obowiązującą od 2023 roku walutą w Chorwacji jest EURO;

Zapraszamy serdecznie na nasze rejsy morskie w Chorwacji i na innych akwenach.

10 RZECZY

DO SPAKOWANIA NA REJS DO CHORWACJI

 1. SZTORMIAK – w okresie od II połowy czerwca do I połowy września możesz go zastąpić lekką kurtką przeciwdeszczową;
 2. ODPOWIEDNIE OBUWIE
  • lekkie buty na miękkiej, białej podeszwie, dobrze trzymające się pokładu np. buty żeglarskie;
  • klapki pod prysznic;
  • buty ochronne (neoprenowe) do chodzenia w wodzie;
 3. KALOSZE – w okresie od II połowy czerwca do II połowy września kalosze możesz zamienić na sandały;
 4. NAKRYCIE GŁOWY – chroniące przed słońcem, czapka z daszkiem, chustka na głowę itp;
 5. UBRANIE
  • w przeważającej ilości na słoneczną, ciepłą pogodę – t-shirty, polo, krótkie spodnie itp;
  • jeden komplet ciepłego ubrania na chłodniejsze dni;
 6. ABC DO NURKOWANIA
  • maska, płetwy, rurka;
  • pianka – na rejsy w maju i II połowie października;
 7. RĘKAWICZKI ŻEGLARSKIE LUB ROWEROWE
 8. MIĘKKA TORBA LUB WOREK ŻEGLARSKI
 9. WAŻNY PASZPORT LUB DOWÓD OSOBISTY
 10. PIENIĄDZE
  • składka na wyżywienie na jachcie – 70 – 100 Euro na tydzień;
  • kaucja zwrotna – 50 Euro.

ZAPYTAJ O REJS W CHORWACJI

  Po przesłaniu zapytania, skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia szczegółów i przedstawienia oferty.

  • +48 601 326 637

  • kontakt

   kontakt@yachtingmorski.pl