Jak oszacować koszty czarteru jachtu w Chorwacji (baza czarterowa, wyżywienie, opłaty portowe i paliwo do jachtu) 

Wyczarterowałeś jacht w Chorwacji i zastanawiasz się ile potrzebujesz pieniędzy, żeby cieszyć się udanymi wakacjami. Podpowiadamy na podstawie naszego doświadczenia jak oszacować koszty czarteru i organizacji rejsu.

Przyjmujemy założenia typowego tygodniowego rejsu turystycznego w Chorwacji na jachcie jednokadłubowym:

  • Żeglowanie około 6 – 8 godzin dziennie. Wypłynięcie w niedzielę rano, w sobotę przejęcie i zaprowiantowanie jachtu oraz wieczór integracyjny z załogą. 
  • Noce w stosunku 50/50 w zatoce na bojce/w marinie.
  • Śniadania i lunche na jachcie,  kolacje w restauracjach na wyspach.
  • Pływanie głównie pod żaglami, silnik w sytuacjach niezbędnych.

Podziału kosztów dokonujemy w oparciu o wielkość jachtu (liczbę kabin) i liczbę osób zaokrętowanych. Zakładamy, że chcesz pływać w komfortowych warunkach. Okrętujesz na jacht tyle osób, ile przewidziane jest miejsc do spania w kabinach. W mesie nikt nie śpi; zostawiasz ją wolną do wykorzystania przez całą załogę. Na jacht 2-kabinowy kwaterujesz 4 osoby, 3-kabinowy – 6 osób, 4-kabinowy – 8 osób i 5-kabinowy – 10 osób.

W kalkulacji skupiamy się na kosztach, które musisz ponieść na miejscu w Chorwacji, niezależnie od kosztu czarteru jachtu.

Koszty ponoszone przy zaokrętowaniu w bazie czarterowej

Transit Log – obowiązkowa opłata za przygotowanie jachtu do czarteru, procedurę check-in (przejęcie jachtu od armatora), sprzątanie łodzi, gaz, pościel i inne drobne produkty, takie jak papier toaletowy czy płyn do zmywania naczyń, w które firma wyposaża jacht dla Ciebie. Jest ona zależna od wielkości jachtu i zwiększa się wraz z długością jednostki – od 140 – 160 Euro dla jachtów 2-kabinowych do 200 – 250 Euro dla jachtów 5-kabinowych.

Opłata klimatyczna – w roku 2023 wynosi 1,33 Euro od osoby dziennie. Dzieci do 12 lat są zwolnione z tej opłaty, a osoby w wieku 12 – 18 lat płacą 50% stawki. 

Transit Log i opłata klimatyczna to jedyne obowiązkowe opłaty, które musisz ponieść w większości firm czarterowych podczas przejmowania jachtu. 

Opcjonalne wyposażenie lub usługi, o które możesz poprosić armatora

silnik do pontonu – koszt 70 do 100 Euro na tydzień. Ponton z wiosłami jest standardowym wyposażeniem jachtu czarterowego w Chorwacji. Silnik jest Ci potrzebny do komunikacji z lądem, gdy będziesz kotwiczył w zatokach lub cumował do bojek np. przy restauracjach. Jeśli planujesz rejs od portu do portu możesz go pominąć.  

ubezpieczenie kaucji – opłata zależna jest od wysokości kaucji za jacht i oscyluje w granicach 200 – 400 Euro. Pokrywa koszty zniszczenia jachtu i jego wyposażenia. Nie pokrywa kosztów rzeczy zagubionych (np. zaginionego pontonu lub utopionego silnika zaburtowego) oraz zniszczeń na jachcie powstałych w wyniku umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa (np. utrata masztu w wyniku przepłynięcia pod mostem między wyspami Pasman/Ugljan).

W tej kalkulacji nie uwzględniamy dodatkowych usług oferowanych przez firmy czarterowe: wypożyczenie siatek ochronnych na relingi, grilla, desek SUP, skuterów podwodnych, dodatkowych żagli do jachtu (genakera) i innych. Ich koszt jest zawsze jasno sprecyzowany w ofercie czarteru jachtu. 

Wyżywienie podczas rejsu

Przyjmujemy, że podczas rejsu śniadania i lunche przygotowujesz na jachcie, a na kolacje wychodzisz do restauracji na trasie rejsu. Przy takim założeniu zaprowiantowanie jachtu może składać się ze świeżych produktów, kupowanych na pierwsze 3 dni wyprawy w porcie zaokrętowania, uzupełniane na bieżąco w trakcie trwania rejsu. Z naszych doświadczeń wynika, że na wspólną kasę żywieniową należy przewidzieć od około 70 – 80 Euro na osobę, przy dużych 10-cio osobowych załogach, do 100 Euro na osobę przy małych 4-osobowych załogach. W kosztach produktów kupowanych na jacht nie uwzględniliśmy zakupów alkoholowych.

W większości przypadków w trakcie 7-dniowego rejsu w Chorwacji wypływasz w niedzielę rano, a wracasz do portu zaokrętowania w piątek wieczorem. Pierwszego i ostatniego wieczoru jesteś w porcie i idziesz do restauracji na kolację. Szacujemy wyżywienie na standardowym poziomie, które w knajpie na lądzie kosztuje około 25 Euro od osoby.

Na wyspach chorwackich ceny są wyższe niż na lądzie. Za kolację trzeba średnio zapłacić 30 – 35 Euro od osoby. W trakcie rejsu przewidujemy cztery takie kolacje.

Podsumowując, wyżywienie na tygodniowym rejsie według powyższych założeń kosztuje około 250 – 300 Euro od osoby.

Opłaty portowe i paliwo do jachtu

Wydatki na opłaty portowe są ściśle powiązane ze stylem żeglowania i charakterem rejsu. Organizując rejs stażowy, pływając głównie na żaglach, unikając drogich marin, możesz ograniczyć te koszty do minimum. W przypadku turystycznego rejsu w Chorwacji musisz pogodzić się z tym, że będziesz ponosił opłaty portowe, które z roku na rok stają się coraz większe. W zależności od rejonu Chorwacji oraz pory roku istnieją różnice w cenach za cumowanie w portach i marinach. Spodziewaj się, że im bardziej płyniesz na południe, tym jest drożej, a ceny w lipcu i sierpniu są wyższe o 20% w stosunku do innych miesięcy. 

Rozsądnym założeniem jest spędzanie co drugiej nocy w porcie miejskim lub marinie. Średni koszt portu miejskiego wynosi 5 – 6 Euro, a mariny 9 – 11 Euro za metr długości jachtu. Pozostałe noce spędzasz na kotwicy, zacumowany do boi, lub przy restauracji. Pierwsza opcja jest zazwyczaj darmowa. Związana jest z dyskomfortem podczas trzymania nocnych wacht kotwicznych. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej kotwicowisk wydzierżawionych od państwa chorwackiego przez profesjonalne podmioty. W tych miejscach nawet za kotwiczenie pobierana jest opłata. Zacumowanie do bojki kosztuje przeciętnie 3 – 5 Euro za metr długości jachtu. Cumowanie przy restauracji jest ciekawą opcją, szczególnie dla małych jachtów z nielicznymi załogami. Postój przy konobie jest zazwyczaj darmowy. Realny koszt kolacji jest niższy o opłatę portową/za boję, którą w innym przypadku musiałbyś zapłacić.

Opłaty za paliwo do jachtu nie stanowią dużej pozycji kosztowej w budżecie rejsu. Zakładając realny plan (dzienne maksymalnie 20 – 25 mil morskich), wykorzystując w większości żagle, będziesz korzystał z silnika 10 – 15 godzin w ciągu całego rejsu. Żeglując, przykładowo 4-kabinowym jachtem, w ciągu całego rejsu spalisz 40 – 60 litrów paliwa. Wydasz 50 – 80 Euro.

Podsumowując koszty opłat portowych i paliwa, czarterując w Chorwacji 4-kabinowy jacht, zatrzymując się w ciągu całego rejsu 2 razy w marinie (250 Euro), raz w porcie miejskim (80 Euro),  dwa razy na boi (110 Euro) i raz przy restauracji, spalając 60 litrów paliwa (80 Euro), wydasz łącznie 520 Euro.

Wszystkie szacunkowe obliczenia opłat ponoszonych w trakcie 7 dniowego czarteru w zależności od wielkości jachtu i ilości osób przedstawiliśmy w poniższej tabeli. Różnice w opłatach portowych pomiędzy północą, a południem Chorwacji nie wpływają znacząco na całość wydatków w trakcie rejsu.

Szacunkowe koszty czarteru jachtu w Chorwacji (baza czarterowa, wyżywienie, opłaty portowe, paliwo do jachtu)
Opis pozycji kosztowejJacht 2-kabinowy
dł. 10 m
Załoga: 4 osoby
Jacht 3-kabinowy
dł. 11-12 m
Załoga: 6 osób
Jacht 4-kabinowy
dł. 13 – 14 m
Załoga: 8 osób
Jacht 5-kabinowy
dł. 15-16 m
Załoga: 10 osób
Transit Log140 – 160 Euro160 – 180 Euro180 – 200 Euro200 – 250 Euro
Opłata klimatyczna38 Euro57 Euro75 Euro95 Euro
Silnik do pontonu (opcjonalnie)80 Euro80 Euro80 Euro80 Euro
Ubezpieczenie kaucji (opcjonalnie)250 Euro300 Euro300 Euro350 Euro
Wyżywienie na jachcie + napoje bezalkoholowe
400 Euro500 Euro640 Euro800 Euro
Pierwsza i ostatnia kolacja w porcie zaokrętowania
200 Euro300 Euro400 Euro500 Euro
Kolacje na wyspach
560 Euro840 Euro1120 Euro1400 Euro
Kotwicowiska z bojami (3 noce)120 Euro150 Euro160 Euro180 Euro
Porty miejskie i mariny (3 noce)240 Euro270 Euro330 Euro380 Euro
Paliwo do jachtu50 Euro70 Euro80 Euro120 Euro
RAZEM:2078 Euro2727 Euro3365 Euro4105 Euro
RAZEM OD OSOBY:520 Euro455 Euro420 Euro410 Euro

Jak możemy Ci pomóc w czarterze jachtu w Chorwacji?

Jeśli masz jeszcze wątpliwości dotyczące kosztów czarteru jachtu w Chorwacji, skontaktuj się z nami. Przedstaw nam swoją wizję organizacji rejsu. Porozmawiamy, zastanowimy się wspólnie, jaki jacht będzie dla Ciebie odpowiedni. Jesteśmy na miejscu w Chorwacji. W trakcie swojego rejsu możesz do nas zadzwonić. Odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Dołącz do naszej flotylli w Chorwacji, jeśli chcesz żeglować pod nadzorem kapitana znającego doskonale akwen i realia finansowe organizacji rejsów.

Zobacz także:

jachty-marina-dubrovnik-chorwacja

Zapytaj o czarter jachtu w Chorwacji

    Miejsce rozpoczęcia czarteru:Typ jachtu:Okres czarteru:

    Po przesłaniu zapytania o czarter jachtu w Chorwacji, skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia szczegółów i przedstawienia oferty.

    • +48 601 326 637

    • kontakt

      kontakt@yachtingmorski.pl